Цветовете и епохите

Съществува и школа, която се занимава и изследва идеята за лекуване с помощта на цветовете. Първи за това се замислили древните гърци - преминавайки през стъклото на храма светлината се разделяла на цветовете от спектъра и човек можел да избере да гледа към този от цветовете, който му харесва.

Червеният цвят винаги влияе на физическото състояние, жълтият – на умственото, а небесно синият – на емоциите. Отенъците на тези цветове имат същото влияние. През 18 век в Европа били разпространени цветните витражи – ако човек се отегчил от един цвят то той би могъл да погледне към друг от цветната палитра. По този начин се променяло настроението и моментното състояние на духа му.

Всяка епоха избира свой цвят - в традициите на Древен Египет със сини цветове са изобразявали боговете на небето. Конфуцианство нерядко се свързвало със синия цвят на небето. В Древността наричали виолетовия цвят – цвят на мъдростта и познанието на истината. Вечерното небе, в традициите на Китай, се изобразявало с виолетов цвят.

Пурпурния цвят в Древен Рим се използвал като символ на властта. През 16-17-ти век сивият – се свързва с пуританството; синият - с Протестанството. Черният е цвят на траурните дрехи на запад, а белия – на изток. Жълтите тонове се свързват с будистките и индуистките вярвания.

Цветовете оказват влияние и върху кръводарването – то се повишава от син към зелен, жълт до червен, и съответно намалява при влиянието на цветовете от червено към жълто, зелено – до синьо.

eDi-M design